Světlušky – Výprava za statečným loupežníkem

SVĚTLUŠKY – Výprava za statečným loupežníkem, 21. 9. 2019

Já vím, já vím, s těmi loupežníky a jejich statečností to bylo vždycky nahnutý, ale jdeme si hlavně užít krásný – ještě letní – den. Není nás moc, tak se do autobusu vměstnáme a vysedáme v Plumlově na náměstí. Jenže kudy teď? Bereme si na pomoc mapy i buzoly. Trošku se s nimi ze začátku motáme jako vítr v bedně, ale nakonec pochopíme, že ať se vrtíme jak vrtíme, červená magnetka na buzole ukazuje tvrdošíjně jedním směrem, a to na SEVER. Dokonce se nám podařilo zorientovat i mapu a určit směr, kudy se vydat. Sestupujeme tedy k podhradskému rybníku, kde obdivujeme lidovou tvořivost v podobě různých figurek a zvířátek na místní skalce. U vody je vždycky hlad, tak vytahujeme svačiny a pózujeme s nimi na fotkách s plumlovským zámkem v pozadí. Připlouvají i mlsné labuťky, ale my víme, že rohlík se salámem není nic pro ně. A chleba s řízkem už vůbec ne!

Pokračujeme směr přehrada, ale zakrátko odbočujeme po zelené značce. Po cestě si ukazujeme jedlé houby a skládáme také rozstříhané obrázky fotek okolí. Snažíme se poznat v terénu, co je na záběru.

Trochu nás mrzí, že ve skalnatém lomu, kde jsme se chystaly uvařit naše polívečky, již hospodaří rodinka a peče masíčko. Prý to ještě chvilku potřebuje. Posouváme se tedy „o patro výš“ nad skalky, kde nacházíme pěkný plácek a šikovně si zřizujeme svůj vlastní ohýnek. Tak jak se má – vyrýpneme drn a odložíme stranou. Nedaleko nacházíme vhodné kameny na obložení, aby se nám oheň nerozběhl, kam nemá. Každý hrstku chrastí a pod něj kousek březové kůry. Pak tenké klacíky a okolo postavit ty silnější. Můžeme začít vařit. Půlka sestřiček se s Alčou odděluje a jde na uvolněné ohniště dolů. Na pár metrech nasbírají dostatek hub na polévku a mohou začít. Ohniště mají rozdělané. My osmahneme cibulku a přidáme nakládaný hrášek. Když to chceme zamíchat, převrátí se trojnožka a vše se vysype do trávy. Ani chvilku nezaváháme a hrášek je po chvíli zase v kotlíku. Že je mezi ním i trochu trávy – no ať! Polívečku zahušťujeme hrachovou moukou, je určitě zdravější než ta bílá a přidáváme i trošku česneku a majoránku. Je uvařeno a tak musíme hned ochutnat. I druhé partě se dvakrát převrhla polívka do ohně. Ale neva, hub je všude okolo spousta a tak houževnatě začínají znovu. Pak se sejdeme pospolu a vzájemně si ochutnáváme naše díla. No řeknu vám – je to dobrota!

Po jídle musíme vše uklidit. Dobře uhasit ohniště vodou, zasypat hlínou a zasadit zpět drny trávy. Přišlápnout a trochu zalít. Jen těžko byste to místečko hledali.

Přichází Renča a mizí s Alčou v hlubině lesa. Luštíme šifru a pak se na pokyn „sovy“ vydáváme na stezku. Čeká nás tam několik úkolů. Alča s Renčou se proměnily v rytířky. Kdo se nezalekne draka a neuteče, bude též pasován do rytířského stavu.

Jejda, čas pokročil a k autobusu do Domamyslic je to ještě pořádný kus. Naštěstí v půlce cesty čeká Laďa a Radim s auty a odvážejí nás na zastávku . Rychle naskáčeme do autobusu a za chvilku se vítáme s rodiči u klubovny. Užili jsme si to parádně!
Fotogalerie: https://alca-mamca.rajce.idnes.cz/21.9.2019_Vyprava_za_statecnym_loupeznikem/

Tento záznam byl publikován v KRONIKA . Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *